Menu
Sepetiniz

Silikon Mum Kalıbı

Rengarenk mumlar yapabileceğiniz, silikon mum kalıpları. İstediğiniz figürlerde mum yapmak için bazı hammaddelere ihtiyacınız olacaktır. Parafin, fitil, stearik asit(stearin) gibi malzemeler ile istediğiniz mumu yapabilir, silikon mum kalıbı içerisinde malzemeleriniz ile birleştirirseniz, istediğiniz figürdeki muma sahip olabilirsiniz. Mumunuz için hoş esanslar ekleyebilir, çeşitli boyalar ile mumunuzu renklendirebilirsiniz.

Parafin

Parafin mumun temel hammaddesidir. Petrolün bir yan ürünüdür. Mum yapımı dışında gıda, otomotiv, teksil gibi bir çok sektörde kullanılan bir malzemedir. Bir çok farklı kalitede üretilmektedir. Külçeler halinde satılır, eritilerek mum yapımında kullanılır.

Fitil

Fitil mumda en önemli ikinci malzemedir. Parafinin yanmasını sağlayan malzemedir. Genellikle pamuktan üretilir. mumlanmış ya da mumlanmamış olarak piyasada bulabilirsiniz.

Stearik Asit / Stearin

Stearik asit ya da stearin. Bu da önemli bir malzemedir parafine sertliği ve muma yanma ömrünü veren bir kimyasaldır. Yine parafin gibi çok geniş bir kullanım alanı ve farklı alanlar için farklı çeşitleri mevcuttur.

Eritme Kabı

Mum eritmede genelllikle benmari tekniği tercih edilir. Hem güvenli eritme, hem de mum kalitesi açısından en doğru tekniktir. Benmari, kabaca eritme kabını içinde sıcak su bulunan başka bir kabın içine yerleştirerek eritmektir.  Dış kaptaki su 70-80 C’ye kadar ısıtılır ve iç kaptaki parafinin erimesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken tüm eritme işlemi boyunca düzeneği kontrol altında tutmaktır. Suyun aşırı ısınıp kaynamamalı ve buharlaşıp bitmemelidir. Parafin 270 C’ye geldiğinde alev alır. Bu uyarıya dikkat etmenizi rica ediyoruz. İşleme başlamadan önce güvenlikle ilgili bölümümüzü dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Neleri eritme kabı olarak kullanabilirsiniz?

Piyasada “şapşak” adı verilen çelik ya da paslanmaz metal malzemeden yapılmış büyük maşrapalar bu amaçla satılmaktadır. İlgi duyanlar sitemizden temin edebilir. Fakat buna para harcamak istemezseniz. Eski büyük bir çezve, sosluk ya da çaydanlık da aynı işi rahatlıkla görmektedir.  Bir tencere içine yerleştirerek ocakta ya da elektrikli bir ısıtıcıda eritme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Tencereye su koymayı unutmayın ve güvenlik tedbirlerini elden bırakmayın.

Kalıp

Ve yine çok önemli bir malzeme. Muma formunu vermek için mutlaka bir kalıba ihtiyacımız var.  Kalıp konusu oldukça geniş bir konudur. Basitten zora kalıp tariflerini ilerleyen konularda işleyeceğiz.

Kalıp Ayırıcı

Kalıp ayırıcı. Kalıptaki mumu ayırmak için gereklidir. Bu iş için üretilmiş çeşitli kimyasallar piyasada mevcuttur. Bunların dışında muşamba cilası ya da  zeytin yağı da kullanılabilir. Hatta kişisel tavsiyemiz evde mum yaparken zeytinyağından şaşmayın.

Not: Yumuşak silikon kalıplarda, Teflon kaplı ya da çok düzgün yüzeye sahip kalıplarda ayırıcı gerekmeyebilir.

Mum Boyaları

Genellikle pigment dediğimiz boyalar tercih edilir. Tekstil ve gıda boyaları da alternatif olarak kullanılır. Hobi amaçlı mum yapımında pastel boyaları eritip parafine karıştırmak suretiyle renklendirenler de vardır. Biz mum için satılan pigment boyalardan kullanmanızı öneriyoruz. Bunlar çok kuvvetli boyalardır. Ortalama 100 gram boya ortalama bir ton parafini renklendirebilir.

Esans

Mumu kokulandırmak için esans ya da kokulu bitkisel yağlar kullanılır. Eritme işlemi gerçekleştikten sonra malzemeye eklenir. Miktarı tamamen mumunuzun ve kokulandırıcı malzemenizin özelliklerine göre ayarlanır. Kısacası deneme usulü.

Süsler

Ve tabi süsleme malzemeleri. İşin bu kısmı sizin yaratıcılığınız ve imkanlarınızla alakalıdır. Malzeme sonsuz, fikir sonsuz.

Stok Kodu: mum-01
Silindir Şeklinde Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 6x6x5 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz silindir silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 6 cm X 6 cm X 5 cm (derinlik..
29,90₺
Stok Kodu: mum-02
Silindir Şeklinde Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 6x6x10 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz silindir silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 6 cm X 6 cm X 10 cm (derinl..
39,90₺
Stok Kodu: mum-03
Silindir Şeklinde Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 6x6x15 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz silindir silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 6 cm X 6 cm X 15 cm (derinl..
49,90₺
Stok Kodu: mum-04
Ayıcıklı I Love You Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 7x4x8 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz üzerinde şirin ayıcık figürü bulunan ve i love you yazısı olan silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış ol..
79,90₺
Stok Kodu: mum-05
Ayıcıklı Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 5.5x5.5x8 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz üzerinde şirin ayıcık figürü bulunan silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri ..
79,90₺
Stok Kodu: mum-09
Sekizgen Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 4.5x4.5x1.5 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz sekizgen şekilli silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 4.5 cm X 4.5 cm X 1.5 c..
19,90₺
Stok Kodu: mum-10
Silindir Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 6x6x1.5 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz silindir şeklinde silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 6 cm X 6 cm X 1.5 cm ..
19,90₺
Stok Kodu: mum-11
Kare Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 4.5x4.5x2 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz kare şeklinde silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 4.5 cm X 4.5 cm X 2 cm..
19,90₺
Stok Kodu: mum-12
Kalp Şeklinde Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 5x5x1.5 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz kalp şeklinde silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 5 cm X 5 cm X 1..
19,90₺
Stok Kodu: mum-13
Facebook Like Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 5x3.5x7.5 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz facebook like şeklinde silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 5 cm X 3...
34,90₺
Stok Kodu: mum-14
Çifte Kalpler Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı 5x5.5x5.5 Cm. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz çifte kalpler şeklinde silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 5 cm..
34,90₺
Stok Kodu: mum-51
1 (Bir) Şeklinde Silikon Mum Kokulu Taş Ve Sabun Kalıbı. Rengarenk mumlar, sabunlar ve kokulu taşlar yapabileceğiniz 1 rakamı şeklinde silikon kalıp. Silikon kalıp elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir. En kaliteli malzemeden yapılmış olan silikon kalıbın ölçüleri 6 cm X 3 cm X 1 cm (derinlik)..
19,90₺
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 51 (5 Sayfa)