Çocukluğumda geçirdiğim en güzel anılara sahip 23 Nisan. Atatürk’ün çocuklarına armağan ettiği bugünü layığıyla kutlamıştık o zamanlar. Şimdi de aynı coşkuyla kutlayabilmek adına sizlerle bu yazımı paylaşmak istedim.

23-nisan-aksesuar

    Çocukken en büyük heyecandı benim için 23 Nisanı beklemek o günün geldiğini bilmek. Her 23 Nisan’da 19 Mayıs’da görev aldım. Bir grubumuz vardı. 5 kişilik. Dans gösterileri hazırlardık. Kendi çabamızla, kendimiz çalışarak o güne özenle hazırlanırdık. Hatta bazı derslere girmez öğretmenlerimizden izin alır gösterimiz için hazırlık yapardık. Sağ olsunlar hiç de kırmadılar bizi. Bize en çok destek beden eğitimi öğretmeni hocamızdı. Şimdi koca bir insan oldum. Benim şu an bir çocuğum yok ama, şayet çocuğu olan genç annelerin ve babaların çocuklarına Atatürk sevgisini aşılamak, Atatürk ilke ve inkilaplarını çocuklarına öğretmeyi hatta hayatta ki yol haritaları olması gerektiğini söylemelidir. Kaç Türkiye var? Kaç Atatürk? Bir tane…

atatürk-cocuk-bayramı

    O zamanlar annelerimizde bizim en büyük destekçimizdi. Bizden çok onlar koştururdu. Gösterilimizin en büyük mimarı onlardı. El işi kağıtlarıyla hazırlanan, çiçekler, ağaçlar, Türk bayrakları, Atatürk posterleri olmazsa olmazıydı gösterilerimizin. Şimdi sizde çocuklarınız için, flama türk bayrakları, renkli kağıt ponponlar, tavşan taçlar, rengarenk ponpon taçlar, arı maya taçlar ile onların gösterilerine heyecan katabilirsiniz. Yakalarına takmak için renkli rozetler, neon renklerden fötr şapkalar, kelebekli konuşma balonları, metalik rengarenk balonlar, Atatürk ve Türk bayraklı balonlar ile bayramı bayram gibi yaşasın geleceğimizin mimarları. Okul sıralarını kullan at masa örtüleri, tabaklar, bardaklar, ile yine süsleyebilirsiniz. Böylece çocuklarınız gösterilerini bitirdikten sonra eğlenceli şekilde karınlarını doyuracaklardır.

stadyum-gosteri

    Son olarak yine onları bir oyunla sevindirelim. Okul bahçesine asacağınız bir pinyata ile çocuklar keyifli dakikalar yaşacaklar. Pinyatanın içerisine koyacağınız. Çikolata, şeker yada küçük oyuncaklar ile onları daha da mutlu edebilirsiniz. Biz annelere, babalara düşen görev öncelikle Atatürkü çocuklarımıza iyi bir şekilde tanıtmak, Atamızın bu ülke için neler yaptıklarından, bize neleri miras bıraktıklarından bahsetmek, aydınlık bir Türkiye’de yaşamak için onlara düşen görevleri sorumluluk olarak benimsemelerini sağlamak, gibi bilinçli bir toplumda yaşamamızı gerektiğinden bahsetmeliyiz. Böylece mutlu yarınlar biz çocuklarımıza kalacaktır.

 

    23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı hepimizin için kutlu olsun.